logo

[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/ajduci2.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/dsc05137.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/dsc-0204-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0034-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0745-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/cvrsnica.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/100-5276.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0769-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4822-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/img-0213.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4828-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/06\/emotions-3459666-960-720.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-8506-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-9021-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/nac-p-dur.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/img-5257.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/03\/vrhovi.jpg"}]
[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2017\/06\/fudo-foto.jpg","thumb":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2017\/06\/preview\/fudo-foto.jpg","full":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2017\/06\/fudo-foto.jpg","caption":"","dimensions":{"width":870,"height":460}},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2017\/06\/za-video-fond.jpg","thumb":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2017\/06\/preview\/za-video-fond.jpg","full":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2017\/06\/za-video-fond.jpg","caption":"","dimensions":{"width":870,"height":460}}]

MENI JE OKOLIŠ VAŽAN: Razgovor povodom Svjetskog dana zaštite okoliša (Prvi dio)

31.05.2017 u 10:11

  • Ekologija
  • 0
  •  Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se 5. juna. Kakvo je stanje okoliša u BiH iz perspektive Fonda za zaštitu okoliša FBiH? Kako Fond ove godine obilježava ovaj datum? 

- Promjenom menadžmenta prije godinu dana pokrenute su brojne aktivnosti, projekti i strateški pravci Fonda za zaštitu okoliša FBiH. Ove godine Fond namjerava obilježiti Svjetski dan okoliša organizacijom centralnog događaja koji će se održati 5. juna u prostoru Zemaljskog muzeja u Sarajevu, sa početkom u 12 sati, uz panel diskusiju na ovogodišnju globalnu temu „Povezanost ljudi s prirodom“ i svečanu dodjelu nagrada po obavljenom konkursu Fonda za izradu najboljih fotografija i slogana na istu temu, a uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za okoliš (United Nations Environment Programme, UNEP) za BiH . Događaj ima za cilj promociju zaštite okoliša, zaštite prirode i biodiverziteta u svim segmentima društva. Zaštita okoliša, u poslijeratnom periodu, možda i nije bila prioritetno pitanje za tranzicijsku zemlju kakva je BiH, ali je proces pridruživanja Evropskoj uniji potaknuo unapređenje politika iz oblasti zaštite okoliša. Na njihovom provođenju treba kontinuirano i snažno raditi. Jedan od segmenata djelovanja je i jačanje svijesti o potrebi zaštite okoliša. 

 

KAPITALNI PROJEKTI

  •  Koje su najvažnije aktivnosti Fonda?

- Među mnogobrojnim aktivnostima, bitno je napomenuti da Fond aktivno sudjeluje u pripremnim aktivnostima kapitalnih projekata čija realizacija se očekuje u skorije vrijeme i to „Master plana vodosnabdijevanja Kantona Sarajevo“, čija novelacija je neophodna kako bi se definirali koraci i smjernice za konačno rješavanje egzistencijalnog problema osiguranja neometanog vodosnabdijevanja stanovnika Kantona Sarajevo. Tu je i projekat toplovoda Kakanj - Sarajevo, odnosno projekat snabdijevanja toplinskom energijom iz TE Kakanj područja do/i Sarajeva, gdje je Fond sufinansirao izradu Studije opravdanosti, upriličio prvu javnu prezentaciju zaključaka i rezultata studije, te aktivno učestvuje na daljnoj implementaciji. To će podrazumijevati izradu Idejnog projekta, glavnog projekta i, u konačnici, realizaciju radova izgradnje toplovoda. Tu je i projekat „Čista Miljacka“, koji će obuhvatiti niz aktivnosti zaštite vodotoka KS i to ne samo rijeke Miljacke, već i Zujevine, Željeznice, Dobrinje i konačno rijeke Bosne. 
Fond je pružio svoj doprinos i u realizaciji kapitalnih projekata zaštite voda od značaja za FBiH, posebno za općine u WATSAN programu kredita EIB, te kanalizacionih sistema grada Bihaća i Mostara. Prepoznat je i niz projekata za koje su stigle preporuke resornih ministarstava i Vlade FBiH, kao što su kanalizacioni sistem Cazina, postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Gradačca i sl. Također, Fond je u 2016. kao posebnu stavku izdvojio i projekte zaštite prirode i zaštite i remedijacije tla kao poseban doprinos realizaciji Strategije zaštite okoliša. Krupni pomaci u implementaciji Strategije zaštite okoliša su postignuti kada je u pitanju uspostavljanje mreže monitoringa kvalitete zraka, što se realizira sa Federalnim hidrometeorološkim zavodom.

  • Kakvi su planovi u bližoj budućnosti? 

- Osnovna zadaća Fonda jeste da u svojoj daljnjoj razvojnoj koncepciji osigura uslove za kvalitetna ulaganja kojima će se pojačavati mjere zaštite okoliša i razvoj domaćeg tržišta za finansiranje projekata zaštite okoliša, a istovremeno osigurati i dodatna sredstva za ulaganja u tom području koja danas imaju poseban značaj za održivi privredni razvoj. Osim što radi na pripremi početka realizacije većih infrastrukturnih projekata od značaja za Federaciju BiH, Fond će nastaviti sa kontinuiranom finansijskom podrškom većine do sada podržanih projekata dok se isti ne realiziraju u punom kapacitetu i postanu održivi. Velika odgovornost je, pored Fonda, i na lokalnoj zajednici, agencijama za vode, nadležnim ministarstvima, visokoobrazovnim ustanovama, akademskoj zajednici, nevladinim organizacijama, koji u saradnji sa drugim subjektima imaju dominantnu ulogu u upravljanju i zaštiti svih segmenata okoliša.

Fond će u narednom periodu nastaviti sa dosadašnjom uspješnom saradnjom sa međunarodnim organizacijama, kao što su UNDP, GIZ, EBRD, KfW, USAID, i to na projektima kao što su: Energijska efikasnost u zgradarstvu: „Jačanje kapaciteta i smanjenje troškova korisnika javnih objekata FBiH kroz povećanje energetske efikasnosti, racionalizaciju upravljanja energijom i smanjenjem emisije u zrak“), EBRD (projekat „Regionalni vodovod Plava voda“), i to na realizaciji projekata zaštite voda od federalnog značaja (WATSAN projekat za 19 općina u Federaciji), projekat izgradnje kanalizacionog sistema i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Bihaću (KfW), projektima sistemskog rješavanja pitanja odvajanja kanalizacije u Sarajevu, projektima energijske efikasnosti, itd.

  •  Koji su aktuelni „kapitalni projekti“ iz oblasti zaštite okoliša u FBiH?

- Neki od kapitalnih projekata, čija realizacija je u toku, a koji se sufinansiraju sredstvima Fonda su „Projekat odvodnje i prečišćavanja otpadnih voda u Bihaću - odvodnja oborinskih i sanitarnih voda - I faza“, „Zaštita rijeke Neretve -izgradnja glavnog kanalizacionog kolektora Grada Mostara“, „Rekonstrukcija i dogradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Gradačcu“, „Rekonstrukcija i proširenje sistema za prikupljanje i odvođenje fekalnih i oborinskih voda za gradsko područje Gračanice“, „Studija utvrđivanja područja podložnih eutrofikaciji i osjetljivih na nitrate u FBiH“, „Izgradnja i rekonstrukcija seoske infrastrukture u općini Olovo“, „Glavni projekat daljinskog grijanja za gradsko i prigradsko područje općine Banovići“, „Izrada Lokalnog ekološkog akcionog plana (LEAP) Prozor Rama“, „Biološka i pejzažna raznolikost sedrotvornih tekućica u FBiH (Una, Pliva, Trebižat): aktuelno stanje i mjere zaštite“, te „Izgradnja uređaja za prečišćavanje otpadnih voda u Širokom Brijegu. 

  ČIST ZRAK

  • Kako i koliko brzo se može poboljšati kvalitet zraka u bh. gradovima, što je aktualni problem?

- Najbrži put jeste izgradnja spomenutog generacijskog projekta toplovoda Kakanj - Sarajevo. Naime, „Studija opravdanosti snabdijevanja toplinskom energijom iz TE Kakanj područja do/i Sarajeva“ pokazala je da bi došlo do smanjenje emisija CO2, SO2, NOx i čvrstih čestica u skoro svakoj godini rada kogenerativnog postrojenja. Računajući u tonama i u periodu do 2040. godine i dominantno u Sarajevu, emisija CO2 bila bi smanjena za 6.328.320,91 tona, emisija SO2 za 105.813,37 tona, emisija Nox za 10.807,46 tona i čvrstih čestica za 1.122,81 tona. Uz to, značajni efekti bi se postigli zamjenom individualnih ložišta i postojećih kotlovnica u Sarajevu.

Kao što znate, kvalitet zraka nije moguće poboljšati na jednostavan način i u kratkom vremenu iz prostog razloga što rezultat mogu dati jedino sistemska rješenja u svim oblastima povezanim sa kvalitetom zraka u urbanim sredinama, ali ne trebamo biti obeshrabreni tim teškim zadatkom nego već danas krenuti u sistemske promjene. Potrebna je koordinacija svih institucija za dugoročno rješavanje problema zagađenja zraka, poboljšanje zakonske regulative iz oblasti zaštite zraka i naknada za zagađenje zraka (npr. naknade za motorna vozila prema stvarnim emisijama, sveobuhvatnije naknade za stacionarne izvore emisija u zrak i dr.), kao i osiguranje dosljednog provođenja provedbenih propisa. Slijedom strateških dokumenata, u javnim pozivima za sufinanciranje projekata, Fond redovito objavljuje lotove namijenjene projektima iz oblasti zaštite zraka kao i lotove namijenjene povećanju energijske efikasnosti (kojima se omogućuje smanjenje potrošnje energije i smanjenje emisija) te se vrlo detaljno daju primjeri projekata koji se bave zaštitom zraka u urbanim sredinama kao što su: uvođenje vozila na ekološki prihvatljiva goriva u gradski saobraćaj; inovativna tehničko-tehnološka rješenja u saobraćaju, projekti prostornog i urbanističkog planiranja sa ciljem poboljšanja kvalitete zraka kao što su projekti sadnje parkova, proširenja mreže biciklističkih staza i sl. 
Jedan od strateških projekata koji Fond kontinuirano financijski podržava je Uspostava funkcionalne federalne mreže stanica za praćenje kvalitete zraka Federalnog hidrometeorološkog zavoda (popravka i nabavka novih analizatora, osposobljavanje laboratorija za analizu lebdećih čestica, čuvanje arhivske građe i dr.) Isto tako, Fond razvija i nove mehanizme financiranja projekata u ovoj oblasti – primjer je Revolving fond Fonda za zaštitu okoliša FBIH za projekte energetske efikasnosti .



Naše tekstove, fotogalerije i videopriče objavljujemo u okviru projekta MENI JE OKOLIŠ VAŽAN, a u  cilju promocije zaštite okoliša  koji provode magazin Start BiH, startbih.info i bhputovanja.ba. Projekta se realizira uz podršku Fonda za zaštitu okoliša FBiH. 

svjetski dan zastita okolisa Fond za zaštitu okoliša Projekti

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!

Možda vas zanima i ...

Nova vrsta zagađenja u okeanima

26.05.2017 u 11:49

Svake godine, na milione kilograma plastičnog otpada odlaže se u naše okeane. Iako je ljudi korište samo par minuta, ova...

  • 0
loading ...