Pura našeg djetinjstva: Omiljeno tradicionalno jelo mnogih naroda
03.08.2024 u 10:10
- Gastro
- 0
Pura je tradicionalno jelo sa ovih prostora, samo se u svakom kraju zove drugačije, kod nas u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori je pura, u Srbiji, Makedoniji i Bugarskoj je kačamak, u Hrvatskoj žganci, u Sloveniji polenta, u Turskoj mihlama, u Mađarskoj puliska, milho u Portugalu, na Korzici pulenta, a u Rumuniji i Rusiji mamaliga, a u Rusiji i kaša.
Bilo kako da je zovemo omiljeni je doručak u gotovo svim kućama u BiH, one starije vraća u djetinjstvo kada se jednom sedmično obavezno jela za doručak , kako su roditelji govorili, da malo "pročisti" crijeva.
Mi smo jutros pravili puru od palente, ekspresni postupak: u hladnu vodu stavili palentu, posolili, pouljili- i kuhali uz lagano miješanje. Kada se sve okonča za koji minut, dodate putera , a onda serviranje. Dodaci po želji, sir- dimljeni, mladi,meki, tvrdi...; pavlaka, jogurt.
U slast - baš je prijalo!
U nastavku vam donosimo tradicionalni način pravljenja pure,a vi ovisno o vašoj kreativnosti, želji za ekperimentisanjem ili jednostavno ljubavi prema nekoj namirinici možete puri dodati povrće, ali i mesni umak, brudet je ztakođer odličan sa purom.
Kako god da je napravite sigurni smo da ćete uživati i da će vas ovo jelo vratiti u dane djetinjstva i objedovanje u krugu porodice.
Sastojci za 4 osobe:
500gr kukuruznog brašna
1l vode
4 kašike ulja ili masla
po ukusu soli
Priprema:
U vrelu slanu vodu stavi se malo ulja, a može i putera ili masti, šta ko koristi. Dodati soli po ukusu i sačekati da voda provri. Kad voda prokuha sipati kukuruzno brašno i smanjiti temperaturu.
Na sredini grudve od brašna probiti rupu drškom drvene kašike i ostaviti da se kuha pola sata, pa tek onda promiješati i miješati smjesu dok ne počne da se odvaja od šerpe. Kuhana pura se vadi kašikom i slaže u tanjir, prelije mlijekom i pavlakom, može i kajmakom.
Najbolja je ako imate brašno sa vodenice,ako nemate može i brasno iz prodavnice.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.