logo

[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/ajduci2.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/dsc05137.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/dsc-0204-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0034-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0745-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/cvrsnica.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/100-5276.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0769-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4822-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/img-0213.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4828-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/06\/emotions-3459666-960-720.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-8506-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-9021-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/nac-p-dur.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/img-5257.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/03\/vrhovi.jpg"}]
[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2017\/02\/iucn-hutovo-blato.jpg","thumb":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2017\/02\/preview\/iucn-hutovo-blato.jpg","full":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2017\/02\/iucn-hutovo-blato.jpg","caption":"","dimensions":{"width":870,"height":460}}]

Svjetski dan vlažnih staništa: Vlažna staništa pod velikom prijetnjom

02.02.2017 u 12:05

  • Novosti
  • 0



Po prvi put je urađena sveobuhvatna procjena evropskih staništa, koja pruža jasnu sliku stanja 490 staništa u 35 država širom Evrope.

Na Evropskoj Crvenoj listi staništa čiju je izradu podstakla Evropska komisija, radilo je više od 300 stručnjaka, koji su procijenili trenutno stanje prirodnih i poluprirodnih kopnenih i vlažnih staništa. Rezultati procjene otkrivaju da je više od trećine kopnenih staništa ugroženo - više od tri četvrtine tresetišta, više od polovine travnatih staništa, i skoro polovina jezera, rijeka i obala u Evropi. Status šuma, vriština i kamenjara je nešto bolji, no ništa manje zabrinjavajući, saopćeno je iz Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN).

Uloga prirodnih staništa je višestruka, i danas postoje jasni pokazatelji o njihovom značaju u pružanju brojnih dobrobiti ljudskoj zajednici.

Danas se širom sveta, kroz više od 1.000 prijavljenih aktivnosti, obilježava Svjetski dan vlažnih staništa, ove godine posvećen ulozi koju imaju u smanjenju rizika od prirodnih nepogoda.

Vlažna staništa predstavljaju prirodni štit za stanovništvo koje je izloženo razarajućem riziku od poplava, suša i snažnih oluja.

- Vlažna staništa spadaju među najznačajnija prirodna područja u smislu očuvanja biološke raznovrsnosti, ekološke produktivnosti i ublažavanja posljedica ekstremnih vremenskih nepogoda. Učestale prirodne katastrofe u regionu u posljednjih nekoliko godina se u znatnoj meri mogu ublažiti ili izbjeći mudrim upravljanjem rijekama, priobaljem i plavnim dolinama. Ipak, svedoci smo sve većeg pritiska na ova vrijedna staništa i njihovog kontinuiranog nestajanja, rekao je direktor IUCN kancelarije za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju Boris Erg.

Naučnici upozoravaju da vlažna staništa gubimo brže od bilo kog drugog ekosistema. Posljednji podaci kažu da je u prošlom vijeku nestalo 64 posto svjetskih vlažnih staništa, a da svake godine izgubimo 1 posto onih preostalih. Ona se isušuju i mijenjaju kao rezultat rastuće potrebe za obradivom zemljom, razvoja proizvodnje i urbanizacije.

Metodologija na osnovu koje je izrađena Evropska Crvena lista staništa zasniva se na kategorizaciji i kriterijumima IUCN Crvene liste ekosistema, koja predstavlja globalni standard za procjenu rizika po ekosisteme: ukazuje na ekosisteme koji su pod najvećim rizikom gubitka biodiverziteta i nestajanja, podiže svijest o prijetnjama po ekosisteme i mogućim posljedicama koje bi njihova degradacija imala po čoveka, dok istovremeno opisuje na koji način poboljšano upravljanje ekosistemima smanjuje rizike od prirodnih nepogoda i jača otpornost i prilagođavanje prirodnim promjenama.

Pored toga što su dom hiljadama biljnih i životinjskih vrsta, evropska staništa pružaju važne usluge ekosistema kao što je zaštita zemljišta, pohranjivanje ugljendioksida i ublažavanje globalnog zagrijavanja.

Evropska staništa propadaju i po obimu i po kvalitetu iz više razloga, a mnogi ugrožavajući faktori su u porastu. Intenzivna poljoprivredna proizvodnja i napuštanje tradicionalne ispaše, isušivanje i zagađenje, invazivne vrste biljaka i životinja, širenje naseljenih područja a sa tim u vezi i razvoj infrastrukture istovremeno ugrožavaju kopnena staništa.

Na moru su najizraženiji ugrožavajući faktori zagađenje, zasićenje hranljivim materijama, štetni načini ribolova kao i regulacija i izgradnja obalnih područja.

Štetni efekti klimatskih promjena će se vremenom uvećavati, a već su vidljivi u nekim morskim i kopnenim ekosistemima, navodi IUCN u povodu Svjetskog dana vlažnih staništa.

vlazna stanista

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!

Možda vas zanima i ...

loading ...