logo

[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/ajduci2.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/dsc05137.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/dsc-0204-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0034-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0745-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/cvrsnica.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/05\/100-5276.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-0769-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4822-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/img-0213.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-4828-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/06\/emotions-3459666-960-720.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-8506-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2019\/09\/img-9021-min.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/nac-p-dur.jpg"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/02\/img-5257.JPG"},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/headers\/2018\/03\/vrhovi.jpg"}]
[{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2018\/06\/visnjik-vrtic-063-1.JPG","thumb":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2018\/06\/preview\/visnjik-vrtic-063-1.JPG","full":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2018\/06\/source\/visnjik-vrtic-063-1.JPG","caption":"","dimensions":{"width":870,"height":580}},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2018\/06\/visnjik-vrtic-007.jpg","thumb":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2018\/06\/preview\/visnjik-vrtic-007.jpg","full":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2018\/06\/source\/visnjik-vrtic-007.jpg","caption":"","dimensions":{"width":1170,"height":580}},{"img":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2018\/06\/m5d-7595-2.jpg","thumb":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2018\/06\/preview\/m5d-7595-2.jpg","full":"https:\/\/media.bhputovanja.ba\/articles\/2018\/06\/source\/m5d-7595-2.jpg","caption":"","dimensions":{"width":870,"height":580}}]

DESETA PRIČA: Kako je vrtić "Višnjik" dobio plaketu "Zlatna Tisa"

31.05.2018 u 22:30

  • Ekologija
  • 0

U povodu obilježavanja Dana planete Zemlje u BiH, 23. aprila je u Čapljini održana svečanost dodjele nagrade ŠAMPIONI ZAŠTITE PRIRODE 2018. godine, u organizaciji Centra za razvoj i podršku iz Tuzle. Domaćin svečanosti bila je općina Čapljina, prošlogodišnji dobitnik ovog prestižnog priznanja. Na listi dobitnika pažnju nam je privukla ekipa mališana iz Sarajeva. Naime, u kategoriji obdaništa pobijedila je Javna ustanova Djeca Sarajeva, vrtić Višnjik. Plaketa Zlatna Tisa uručena je v. d. direktorice Jasmini Čongo. Sada je okačena na zidu u ulaznom holu ovog vrtića.

TRADICIJA, PRAKSA, INOVATIVNOST

Djeci ta nagrada puno znači. Danima su pričali o tome, pogotovo kada smo je donijeli u vrtić i okačili na zid - priča nam Ismena Zornić, odgajateljica u vrtiću Višnjik, profesorica predškolskog odgoja i master pedagogije.

Ona je sa svojom kolegicom Elvirom Baručijom, također profesoricom predškolskog odgoja i odgajateljicom u ovom vrtiću, u periodu od tri mjeseca, od februara do aprila ove godine, i djecom ovog vrtića realizirala ekoprojekat Reciklaža, zbog kojeg su i osvojili nagradu. Nas velike zanimalo je kako to mala raja postaju šampioni.

DJECA ODGOVARAJU: ŠTA JE RECIKLAŽA?                                                                                                                                                             Kerim: Reciklaža je kad nešto ponovo iskoristiš.Đani: To je kad se reciklira..., uzmemo jednu flašu da ne bacimo..., onda napravimo brod.Hamza: To je kad se papir pocijepa..., mora se onda odnijeti na recikliranje..., u fabriku. Darije: Kad kupiš smeće i baciš u kontejner... samo u jedan u koji treba da baciš.Lola: Treba da baciš u kantu gdje se reciklira..., plastiku baciš u žutu.Mirza: U plavu papir!Lajla: U zelenu staklo!Naida: Ako nešto pokvariš ili skineš sa neke boce, naprimjer papir, pa to recikliraš i onda dobiješ novi papir..., reciklira se tako što ide u tvornicu reciklaže.Kerim: Imaju mašine koje prave ponovo da bude novo..., papir, flaše od plastike, staklo.

 

Tradicija ovog vrtića, pričaju nam već spomenute voditeljice projekta i Indisa Klino, odgovorna odgajateljica vrtića, jeste da uređuju dvorište, šetaju okolinom, da rade različite projekte. Uočili su oni niz nepravilnosti, te kako se smeće baca na nepredviđena mjesta, kako se zagađuje okolina i kakva je sve nebriga odraslih o prirodi. Elvira i Ismena došle su na ideju, razgovarale su sa djecom, sa timom odgajatelja. Pala je odluka - započinje se sa ekoprojektom u kojem su poseban akcenat stavile na racionalno korištenje prirodnih bogatstava, te prikupljanje i ponovno iskorištavanje otpada - reciklažu. Imale su i prethodnog iskustva. Tradicionalno se u vrtiću, zajedno sa roditeljima i djecom, uređuje dvorište, imaju dugogodišnju saradnju sa JU Park pa su sa njima sadili ukrasne grmove, šest ukrasnih pri ulasku u vrtić, tri kod tobogana, zasadili su i dva kljena. Prije par godina imali su i projekat Materijali, pa su posadili brezu u dvorištu, okačili na nju hranilicu za ptice napravljenu od recikliranog materijala. Indisa priča da je od njenog dolaska 2014. ovo treći projekat koji se radi u ovom vrtiću, pa nabraja:

Materijal u dječijem okruženju provodio se na principu prirodnih materijala da bi se došlo do reciklaže; kroz projekat Kultura posjećivali smo sve kulturne institucije i oni su nas posjećivali  i, konačno, ovaj projekat ekologija, odnosno Reciklaža.

KO ZAGAĐUJE

Kako su došle na ideju? Nekako istovremeno, prisjeća se Ismena, koja je nekada od potrošnog materijala radila didaktičke igračke sa djecom, a Elvira je još prije 10 godina radila na ekoprojektu.

Kroz projekat Reciklaža željele smo da djeci pokažemo kako sve nije otpad i kako možemo da stvaramo što je manje moguće otpada. Osim reciklaže, mi smo najprije sa djecom radili prezentacije vezane za prirodne resurse, kakav značaj imaju prirodni resursi općenito za život svih živih bića i za naš opstanak. Bez razumijevanja toga, djeca bi teže mogla da shvate zašto je važno da zaštitimo te rusurse od zagađivanja. Djeca često, svakodnevno, uočavaju u svojoj okolini nemar čovjeka i ako ih pitate ko to zagađuje, oni jasno odgovaraju: Ljudi! Jako je važno napomenuti da su ovako mala djeca spremna da usvajaju pravila. Odraslima moramo stalno podvlačiti da pred djecom vode računa o tome kako se ponašaju i odnose  prema prirodi - pojašnjava i poručuje Ismena.

DAN VODA NA VRELU BOSNE  

U okviru obilježavanja Dana voda ekipa mališana vrtića Višnjik, predvođena njihovim odgojiteljicama, posjetila je fabriku za recikliranje AIDA COMERC d.o.o. gdje su djeca imala priliku da vide kako se klasifikuje smeće, kako se reciklira, kakve su to mašine koje se koriste. Djeci je to bilo interesantno. Poslije toga, išli su na Vrelo Bosne gdje su vidjeli kako izgleda kada je čista priroda, čista i voda i okolina.

Ističe da su kao profesionalci - jer su sve realizirali uz pedagoški rad - vodile  računa da potaknu cjelovit razvoj djece: intelektualni, senzomotorički, emocionalni, moralni, da razviju stvaralaštvo, kreativnost, moć govora, prezentacije...  Organizirali su, priča nam Elvira, i sakupljačke aktivnosti, pa su djeca donosila flaše, balone, stare dugmiće, vunicu, izrađivali bi igračke od kartona. Ima tu i čovječe ne ljuti se, mica, televizija, pozorište sjenki... Onda bi, prepričava nam ona, djeca kući govorila roditeljima: "Ne bacaj to, treba nositi u vrtić da napravimo igračke!" A roditelji bi im se u šali žalili da ne mogu ništa da bace - ne daju im djeca! Osim toga, djeca su počela da nagovaraju roditelje da nešto prave.

Djeci je, zapravo, puno značilo to što su oni sami nešto napravili. To je bilo potvrđivanje njihove ličnosti - ističe Ismena.

RECIKLIRANI NOVAC I KASICA

Elvira s oduševljenjem vadi jednu po jednu igračku ili igru koju su napravili,   fotografije koje su sve to zabilježile, pokazuje i priča šta su to sve uradili.

Imamo ekopoligon i ekološke medalje. Djeca su nastupala na otvaranju  Sarajevske zime u svojim kostimima od recikiranog materijala, s istom tačkom osvojili smo drugo mjesto na karnevalu organiziranom u sarajevskom SCC-u. U okviru revije u Centru za mlade Grbavica imali smo nastup Voda. Imali smo radionicu za roditelje, gdje bi poslije našeg radnog vremena roditelji došli pa smo radili orfov instrumentarij od recikliranog materijala na kojem su djeca poslije svirala. Vrhunac projekta bile su porodične radionice gdje su roditelji radili igračke ili lutke zajedno sa djecom kući. Slikali bi svaku fazu tog procesa, slali nama slike, a dijete bi došlo u vrtić i objašnjavalo kako su to pravili. Imamo reciklirani novac,  kasu od stare bombonjere, a djeca su pravila novac, igrali uloge kao da su  na pijaci, pa su kupovali, prodavali, učili računati - nabraja Elvira.

NIŠTA BEZ PODRŠKE 

Sasvim slučajno, dok su provodili projekat, u vrtiću Višnjik saznali su da je Centar za podršku i razvoj iz Tuzle raspisao natječaj za nagradu Šampioni zaštite prirode 2018. Tražili su odobrenje i podršku od nadređenih da učestvuju. Direktorica dala saglasnost, oni se prijavili, kolege i roditelji podržali glasanjem. Rezultat - najbolji  u kategoriji obdaništa!

Pravili su i reciklirani papir od starih novina, pa kad se osuši, djeca na njemu slikaju, pravili su i lutkice od čarapa, krevetiće i nosiljke za bebe, kartonske pozornice, televiziju, pa djeca pričaju svoju priču. Tako su radila vlastite filmove, odnosno ilustraciju neke priče, pa onda vrte taj "svoj film" na televiziji od kartona i ujedno pričaju svoju priču. Osim televizora, djeca su pravila i male plazme. Dok nam naše sagovornice sa žarom sve ovo pričaju, shvatamo da su pred nama velika djeca i velike zaljubljenice u svoj posao. Po potrebi i kod kuće rade i šiju za projekat, kažu da svoj posao žive 24 sata.

Mi uvijek radimo neki projekat. Ne moramo mi to raditi, možemo uraditi temu koju planiramo, možemo sve zadržati na zadanoj temi i redovnim aktivnostima. Međutim, želimo da to bude na nekom vrhuncu, da izvučemo najviše što možemo od djece i da nešto nauče, da ponesu to u svoj daljni život - zaključuje Elvira.

Ismena dodaje:

Uradili smo onako kako zahtijeva naša profesija, kako zahtijeva dijete.

ISMENA I ELVIRA IMAJU NOVI PLAN

Projekat Reciklaža je završen, ali uhodana ekipa ima novi plan. Jer, kako kaže Elvira, kad završite jednu temu, projekat, vidite šta može dalje da se radi i da se nadogradi.

Sada ćemo se baviti biljkama. Planiramo postaviti  staklenik, jer želimo da djeca razviju brigu o biljkama. Oni su kroz projekat Reciklaža uvidjeli šta znači čista, a šta prljava okolina, uvidjeli su šta se dešava sa biljkama ako ih ne njeguju, ako je ne zalijevaju, ako ona nema čistu vodu. Imali smo razne eksperimente kako biljka mijenja boju ako je voda zagađena. Staklenik  će biti nastavak ovog projekta. Možemo pored njega saditi i začinske biljke, ali i paradajz, da vide kako raste. Dobili smo obećanje za podršku od Federalnog ministarstva okoliša i turizma, pa trebamo da im dostavimo šta nam sve treba za realizaciju ovog projekta - priča Elvira.

logo-fonda.jpg

 

Zlatna Tisa Vrtić Višnjik Šampioni

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije BHPutovanja.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!

Možda vas zanima i ...

loading ...